Još jedno uspješno, radno i iznimno konstruktivno savjetovanje je iza svih tijela Zajednice športskih udruga grada Velike Gorice, a koje su ove godine – uz predstavnike pojedinih klubova koji se mijenjaju kao tematski sudionici – posjetili i pomoćnik glavnog tajnika HOO-a Siniša Krajač sa suradnicima.
Tridesetak sudionika dvodnevno je na visokoj razini razgovaralo u aktualnim temama velikogoričkog, županijskog i hrvatskog športa, a kroz otprilike mjesec dana – a nakon što će se održati sjednica Izvršnog odbora Zajednice i donijeti odluke vezane uz zaključke sa Savjetovanja – organizirat će se i sastanak sa svim predstavnicima udruga koje su u članstvu Zajednice, te ih upoznati sa novim smjernicama razvoja velikogoričkog športa.
Uvodno je predsjednik Zajednice Goran Kovačić pozdravio sve nazočne, posebno gospodu iz HOO-a, zamjenika gradonačelnika Ervina Kolarca i resornog ‘ministra’ Nevena Topolnjaka, a zatim je zamjenik gradonačelnika istaknuo ponajprije da predsjednik i Izvršni odbor imaju potpunu potporu Grada.
Tajnik Davor Štuban održao je predavanje na temu ‘Promidžba i značaj Zajednice športskih udruga grada Velike Gorice’, istaknuvši da mediji nedovoljno kvalitetno prate šport u cjelini, ne promišljaju pozitivno i razvojno, te se putem njih čak vrši i negativna promidžba. Ono što je pozitivno nedovoljno je istaknuto i praćeno, zanimljivo je kada netko nekoga napada ili u većini slučajeva neargumentirano blati.
BESPLATNO KNJIGOVODSTVO
Na Savjetovanju je donijet zaključak i o Udrugama od posebnog značaja, a novu definiciju i popis udruga koje zadovoljavaju uvrštavanje dati će Izvršni odbor. Nenad Črnko, predsjednik Nadzornog odbora Zajednice, govorio je i prijedlogu da Zajednica uvede zajedničko knjigovodstvo za sve članice, a temeljem prijedloga kojeg je dao i Grad Velika Gorica. Zaključeno je da će udrugama biti ponuđeno da se za sve udruge vodi zajedničko knjigovodstvo, te biti plaćeno iz sredstava gradskog proračuna.
Predsjednik Goran Kovačić otvorio je i temu o gradskim dvoranama, te izvijestio i pročelnika Topolnjaka o namjeri Zajednice da sjedne sa ravnateljima i ‘izbori’ se da izvannastavne termine u velikogoričkim dvoranama. U dogledno će se vrijeme, naglasio je Topolnjak, održati sastanak ravnatelja i Zajednice i nastojati staviti nadzor nad slobodnim terminima pod okrilje Zajednice, te će se učiniti dodatni napor ne bi li se snizila cijena dvorane SSŠ-e. Dvorane jesu znatan problem članica, one koje imaju kapacitete (Gradska i SSŠ-e) su popunjene ili izrazito skupe, pa se potreba za dvoranama osnovnih škola nameće kao potreba i nužnost.
Zanimljivi razgovori vodili su se oko ženskog ekipnog športa, rada s mlađim uzrasnim kategorijama i perspektivama istog, te je zaključeno da će Zajednica dati maksimalnu potporu ponajprije radu s mlađim uzrasnim selekcijama, a seniorski dio sufinancirati u udrugama gdje su posložene ambicije, stručni rad i rad Uprava. O prvoligaškom športu progovorili su predstavnici HRK Gorica Marinko Karavanić i Đuro Mesić.
Javne potrebe u športu grada Velike Gorice u 2018.godini i nova strategija razvoja velikogoričkog športa, teme koje su prezentirali predsjednik Kovačić i dopredsjednik Darko Blažinčić, biti će dodatno razrađene na skoroj sjednici IO-a, a zaključeno je da će to tijelo donijeti prioritete, nastaviti pratiti namjensko trošenje sredstava i nastojati otvoriti nova programska područja u proračunu za 2018.godinu.
AMBULANTA I PRIJEVOZ ŠPORTAŠA
Drugoga dana otvorene su i prodiskutirane mnoge teme; bilo je riječi o suradnji Zajednice sa lepoglavskom Zajednicom i EU fondovima, o suradnji sa županijskom Zajednicom i granskim savezima, o prijevozu kojeg osigurava čelna športa udruga Grada i potrebi za možda i u neko vrijeme dodatnim vozilom, te o Sportskoj ambulanti, čijim uslugama korisnici i nisu sasvim zadovoljni, ponajprije zbog preranog odlaska na godišnje odmore u fazi kada športaši počinju natjecanja. Ambulanta obavlja 30 pregleda dnevno, radi od ponedjeljka do petka, prošle je godine napravila 2068 pregleda za što je Grad izdvojio 241.000,00 kn. Zaključeno je da će se pokušati ostvariti i dodatna suradnja sa drugim poliklinikama.
Kombi vozilo Zajednice, ustvrdili su sudionici, odličan je potez, a isto redovito koristi 15-ak udruga, pretežito sa putovanja iznad 200 km. Zajednica za vikende kada je potražnja veća ima i ugovor sa vanjskim prijevoznikom, a u tom slučaju udruga sama plaća gorivo i cestarinu, dočim Zajednica vrši podmirivanje usluge korištenja. Potrebe za prijevozom su velike, usluge koriste pretežito seniorske momčadi pretežito dvoranskih športova, jer mogućnosti za nečim većim nema. Stoga će Zajednica, ukoliko se pojavi povoljna ponuda, krenuti u nabavku drugog, moguće i rabljenog vozila.
U diskusijama su sudjelovali svi nazočni. Bila je to izmjena iskustava, pogleda na rad sa seniorima, mlađim uzrasnim kategorijama, šuškalo se o dobrim i lošim stvarima i o tome kako bi zapravo trebalo biti, kada bismo zapeli još jače i svim raspoloživim snagama. Savjetovanja ovog tipa izniman su događaj, o športu progovaraju ljudi koji ga žive najmanje 8 sati dnevno, intenzivno i u svoj punoći. Zaključci koje će doraditi Izvršni odbor Zajednice športskih udruga grada Velike Gorice otišli su put Velike Gorice, a blijeda partija izabrane nogometne vrste Hrvatske nije promijenila opći zaključak – bilo je sjajno!